y
Podzim
Podzim je nejbohatší roční období. Začíná 23. září a končí 21. prosince. V zahradách dozrává podzimní ovoce: jablka, hrušky, broskve, ořechy, švestky a jiné druhy ovoce, které při správném uskladňování vydrží nám celou zimu a tím vhodně doplňují náš jídelníček i v zimních měsících. Jezte hodně ovoce!
Zahrádkáři se na podzim těší dobré úrodě zeleniny. Mrkev, petržel, celer, cibule, kedluben, zelí paprika, rajčata, květák, kapusta, atp. tvoří podstatnou část našich potravin. Neobešli bychom se bez nich ani v zimě. Naše JZD a státní statky proto věnují velkou pozornost pěstování zeleniny.
V podzimních měsících si přijdou na své i myslivci. Začíná myslivecká sezóna. Naše lesy a pole jsou bohaté zejména na drobnou zvěř (králíci, bažanti, koroptve), ale často potkáme i srnky, jeleny, lišky a v horách se nacházejí i medvědi a divočáci. Na jižním Slovensku žije ještě i náš největší polní pták drop velký, který je zákonem chráněn, aby zcela nevyhynul.
Je rušno i na břehu řek a rybníků. Ryby jsou nejchutnější právě na podzim. V rybnících se chovají hlavně kapry, ale známé jsou u nás i štiky, bělice a sumci.
V horských bystřinách žijí naše nejvzácnější ryby – pstruhy. Rybí maso patří mezi nejzdravější druhy masa. Obsahuje velmi důležité vitamíny.
Na polích dozrává kukuřice. Družstevníci sklízejí úrodu pomocí nejmodernějších strojů. Kukuřice slouží především k výkrmu prasat a skotu, proto ji pěstujeme na obrovských lánech hlavně na Jižním Slovensku, kde jsou u nás nejlepší podmínky pro pěstování této nepostradatelné zemědělské rostliny.
I cukrovka dozrává na podzim. Vyorávat ji začínají v září. Proto i žáci rádi pomáhají při sběru cukrovky. Naše moderní cukrovary z ní vyrábějí vysoce kvalitní cukr, který ve velkém množství vyvážíme i do zahraničí. Cukrovarní dělníci ho často nazývají také „bílým zlatem”. I bonbóny a jiné sladkosti, které zajisté všichni máte rádi, jsou vyrobeny koneckonců z cukrové řepy.
V horských a kopcovitých oblastech nejvíce práce zemědělcům dá sklizeň brambor. Naštěstí stroje jim už i v tom značně pomáhají. Nejvíce brambor pěstujeme na severním Slovensku. Často sem chodí vypomáhat i mládežnické brigády z celého Slovenska. Brambory nám neslouží pouze jako potrava nebo krmivo, ale jsou i velmi vzácnou surovinou pro náš průmysl.
Úspěch budoucí žně závisí také na včasném a dobrém provedení podzimní orby a setby. Oziminy /pšenice, žito a některé odrůdy ječmene/ se musí zasít už začátkem podzimu, aby do zimy dostatečně zesílily. Traktoristé proto často pracují i na dvě směny. A když to okolnosti vyžadují, traktory bzučí na polích i v noci. Proto si važme každý kousek chleba!
V říjnu se písní ozývají naše vinice. Ženy a holky sklízejí hrozny. Sladké hrozny chutnají i žákům, kteří pomáhají při sklizni. Z hroznů se vyrábí víno. Největší vinice jsou na jižních svazích Malých Karpat a v takzvané Tokajské oblasti na Východním Slovensku. Víno je alkoholický nápoj; děti by ho vůbec neměly pít.
Po provedení podzimních prací na polích vše ztichne. Už jen na pastvinách se pasou ovce a krávy. V naší vlasti je velmi rozšířen i chov ovcí. Vlnu zpracováváme doma. V textilním průmyslu z ní vyrábíme vzácné sukno, které vyvážíme i do nejvzdálenějších zemí. Ale i výrobky z ovčího mléka (sýr, brynza a jiné) jsou velmi oblíbené i na zahraničním trhu. Liptov se ve světě proslavil hlavně výrobky z ovčího mléka. Za takzvané slovenské kožichy můžeme děkovat také chovatelům této vzácné zvěře.
Příchod chladnějších dnů pociťuje také ptactvo. Vlaštovky, čápi a jiní stěhovaví ptáci odletí do teplejších zemí. Jejich místo však nezůstane zcela prázdné. Drzí vrabci se nastěhují do vlaštovčích hnízd a vrány se přibližují k obydleným místům. Ale i zpěvní ptáci nás navštíví. Krmte a chraňte je!
Listí na stromech po prvních nočních mrazech začíná měnit barvu. Listnaté stromy jsou proto nejkrásnější na podzim. Lidé, kteří mají smysl pro přírodní krásy, dělají dlouhé procházky v podzimní přírodě. Neobvyklá krása inspiruje i umělce. Určitě i vy znáte spoustu uměleckých děl (malby, básně, písně atd.), které opěvují krásy podzimní přírody.
Slunce pluje stále níže nad kouřícími komíny. V domácnostech, ve škole i v úřadech začínají topit. Na ulicích stále častěji vidíme nákladní auta rozvážet palivo: dřevo a uhlí. I kominíci mají plné ruce práce. Horníci celý rok usilují o to, abychom měli dostatek uhlí. Věru, potřebujeme ho, proto šetřete jím!
Lidé se oblékají do teplejších šatů. Chrání si tím své zdraví. U nás už si každý občan může dovolit to, aby si koupil na podzimní a zimní dny vhodné oblečení. V obchodech je velký výběr textilních a kožených výrobků. Odeva Trenčín a Závody 29. srpna v Partizánském svými výrobky by samy stačily obléknout a obout téměř všechny obyvatele naší republiky.
Na podzim často a vytrvale prší. Za rána bývají i mlhy. Rosa se mění v jinovatku. Musíme si dávat velký pozor, abychom nezmokli nebo neprochladli. Zdraví je nejvíce ohroženo právě v tak proměnlivém počasí, jaké bývá na podzim.
To už i sami víte, že podzimní dny se neustále zkracují a noci prodlužují. Proto na podzim máme dobrou příležitost číst a vzdělávat se. Děti se těší zejména tomu, že častěji mohou být se svými rodiči a sourozenci. Využijte podzimní večery i vy! Teplo rodinného kruhu nelze ničím nahradit.
Kulturní a společenské organizace také oživí svou činnost. Kulturní domy, knihovny a jiná osvětová zařízení jako jsou divadla a koncertní síně začínají novou sezónu. Taneční a pěvecké soubory nacvičují nové programy.
Pro nás podzim znamená radostné období i proto, že začátkem listopadu slavíme výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Na školních a veřejných oslavách vystupují i žáci. Pionýři si dělají nástěnné noviny o Sovětském svazu.
Příroda se chystá k zimnímu spánku. Pomalu všechno ztichne. Pouze podzimní vítr si brouká svou píseň na stéblech seschlé trávy. Hmyz se zavrtá hluboko pod spadené listí a vrány svým krákáním ohlašují příchod zimy.
To je už znamení i dětem, aby si připravily brusle a sáně. Jak jsme viděli, i podzim má své kouzlo. Komory naplní sladkým ovocem a srdce nadějí, že zásluhou pracovitých rukou našich dělníků a rolníků i v zimě budeme mít dostatek materiálních potřeb i lidského tepla.