Tento souhrnný digitální katalog je svým rozsahem a přehledností unikátní, i když z části navazuje na prodejní katalogy, které v minulosti vydávaly Filmové laboratoře Barrandov. Ty ovšem obsahovaly jen aktuální nabídku na trhu. Hlavním podkladem a pramenným zdrojem našeho soupisu se stala Borisova sbírka, která vznikala postupně od roku 2007 formou přírůstků.
Ve spolupráci s kolektivem dalších sběratelů, kteří poskytovali obrazové náhledy nebo upřesňující informace, se tak začal postupně rodit systematický přehled v Československu vydaných dětských diafilmů a diapásů.
Vyvrcholením více než desetiletého úsilí se stala v roce 2018 stala jeho tištěná verze.
Katalog zahrnuje období od roku 1930 do roku 1992. Největší skupinu titulů tvoří pohádkové příběhy. K nim jsou dále přiřazeny dětské naučné diafilmy pro předškolní výchovu a první stupeň ZŠ s tématy z dopravní výchovy, zdravovědy apod. Vedle diafilmů v katalogu najdete rovněž přehled diapásů a nově vyráběných ppfilmů. Je třeba si uvědomit, že výskyt některých titulů je ojedinělý. Jedná se zvláště o ty, které nebyly hromadně kopírovány (zvláště období od roku 1930 do 1954 je málo probádané, jelikož existovaly možnosti malovýroby či fotoamatérských počinů - např. Diakolor Pavla, Vepo).
Hranice mezi školními a dětskými diafilmy je poměrně tenká. Základním kritériem k jejich dělení se proto stala forma zpracování. Kreslené diafilmy považujeme v zásadě za dětské a ty s fotografiemi za školní. Samozřejmě existují i výjimky, zvláště v produkci Diafilmu Bratislava. U tohoto výrobce spadl často titul do kategorie dětských diafilmů na základě názvu, případně byl-li součástí školní sady.
Katalog vznikal mnohaletou badatelskou a sběratelskou činností, přesto je stále dílem nedokonalým, s chybami a nepřesnostmi. Proto budou uvítany jakékoliv Vaše připomínky a objevy.
K 1. 8. 2023 obsahuje 1237 záznamů, 70 ks je skryto jelikož jejich výskyt nebyl potvrzen fyzickým nálezem.
Přihlášení uživatelé mají přístup k plnému obsahu webu s možností poznámek. Máte-li zájem kontaktujte nás.
Výrobci v abecedním pořadí:
Výroba pohádek probíhala v rodinném domě Vladimíra Kopečka v Brně. Jeho teta Drahomíra Macků (Teta Draha vypravuje pohádku) kreslila leporelo O velké řepě, a tak vznikl nápad vyrábět pohádky. Texty podle knižních předloh převyprávěli a jejich vzdálený strýc měl tiskárnu v Moravském Krumlově, kde se tiskly krabičky a doprovodné texty. Do lepení krabiček byla zapojena celá rodina, vyvolávání filmů probíhalo v koupelně. Prodej byl zajišťován přes Učební pomůcky Jaroslava Hochmanna (národní správce Schotak - poválečná konfiskace majetků Němců), který měl lepšího obchodního ducha. Zřejmě odkoupil licenci a pohádky začal vyrábět i jako diapásy. Objevuje se rovněž název Přírodovědecké laboratoře Brno a KINOBABY (Orlí 17). V rámci likvidace soukromého podnikání v 50. letech byla firma převedena do družstva umělecké výroby Moravská ústředna. (Zdroj: Vzpomínky Vladimíra Kopečka)
Nová výroba ppfilmů v letech 2017 až 2022. Pohádky ze série Čtvero pohádek vydány ve spolupráci s nakladatelstvím Triton.
Vydané sady:
Čtvero pohádek 1
Čtvero pohádek 2
Čtvero pohádek 3
Čtvero pohádek 4
Čtvero pohádek 5
Čtvero pohádek 6
Devatero pohádek Diababy
Příběhy Smoly a Mazáčka
Na tvorbu Ústavu pre školský a osvetový film (Školfilm) po několikaroční stagnaci navázalo začátkem roku 1955 nově zřízené oddělení Diafilmu (součást Štúdia populárno-vedeckých filmov) Československého státního filmu v Bratislavě. (Lacková, Diafilm 1955-1981)
Skladba titulů byla dána odlišnou literární tvorbou. Kromě vlastní, většinou pohádkové produkce, zajišťovali i výrobu zakázkovou. Mezi objednavatele patřily nejrůznější instituce: Povereníctvo (zástupce Ministerstva v SR) školstva a kultúry, pôdohospodárstva, Ústav zdravotnej osvety ad. Na proces výběru autorů a poradců nejdříve dohlížela redakční rada Výskumného ústavu pedagogického v Bratislave (VUPB). Od roku 1960 již celý proces řídil a financoval VUPB, podle českých překladů (Robinson Crusoe, Baron Prášil, O malém Mukovi, Ošklivé kačátko) je v prvních letech zřejmá i úzká spolupráce s FL Barrandov. V roce 1963 nařízením Ministerstva školství vznikl podnik Učební pomůcky n.p., který převzal odpovědnost za tvorbu, výrobu i distribuci. Nicméně individuální výrobu si mohly zajišťovat i nadále jednotlivé instituce.
Pro produkci Diafilmu Bratislava jsou typické špulky z průhledného plastu. Název diafilmu je vložen z vnitřní strany víčka. Objevuje se však i motiv medvídka. Po roce 1982 došlo k likvidaci a částečnému převozu do FL Koliba. Nejnovější vydání (produkce končí rokem 1992) se vyznačují novou formou provedení - šedá špulka se samolepkou „MON výrobně technický servis (MON - Mezinárodní organizace novinářů)“ na víčku a na boku (Kocour na písmenu A). S tímto popisem se objevují i starší diafilmy, jednalo se zřejmé o nový distribuční podnik.
Odlišný přístup výrobce Diafilm Bratislava lze spatřovat v uvádění redaktora, publikování metodických knih (pro jednotlivé školní předměty – zeměpis, fyzika atd.) a také vydávání sad diafilmů pro školy (od roku 1965 s použitím i starších diafilmů, které vycházely rovněž samostatně). Formáty textů jsou oproti knížečkám odlišné: formát A5 (modré s motivem kluka) ale i A4, texty ve vazbě V2 (skripta) k sadám s metodickými pokyny. Ve vydání MON byly texty vytištěny malým písmem na pásku, který byl stočen ve špulce u filmu.
Vydané sady:
Pro jazyk slovenský 1.-2.ročník ZŠ
Pro jazyk slovenský 3.-4.ročník ZŠ
Pro mateřské školy 1
Pro mateřské školy 2
Pro základní školy
Se zdravotní tématikou
Slovenské lidové pohádky
Slovenský jazyk
Učíme se slovensky-maďarsky
Vlastivěda
Objevy a osobnosti