Kytice.
Z českých luhů a hájů uvila umělkyně pestrou kytici, kterou zahajuje svou knihu a která je oslavou práce našeho lidu, jeho lásky k přírodě, jeho zpěvné radosti.
Lidové výtvory na „pryskách".
Víte, co to jsou "prysky“? Jsou to krásné výtvory lidového skla, osmihranné lahvičky matně broušené nebo se smaltovou výzdobou. Navazují na staré sklářské výrobky XVI. a XVII. století, které vycházely převážně z rukou šumavských sklářů. V ornamentální výzdobě převládá podle jejich určení motiv srdéček nebo holubiček. Užívalo se jích jako svatebních darů a bývaly plněny sladkou rosolkou.
Keramika.
Motiv holubičky se vyskytuje velmi často na lidové keramice, na malebných mísách a džbáncích, jimiž lid zdobil své jizby.
Keramika.
Lidovou keramiku lze sledovati již od XVI. století, a to ve dvou skupinách: Jednak jsou to výrobky z červené pálené hlíny, jednak majolika. V ornamentální výzdobě užívá lidový umělec velkých květů a živých barev, zejména však motiv holubic je velmi častý a oblíbený.
Intarsie.
Slovo intarsie, které je italského původu, znamená vykládanou práci ve dřevě, kde kresby a vzory jsou vytvářeny skládáním dřev různé barvy, často i slonové kosti a kovu. Intarsie se užívalo k výzdobě nábytku, na příklad skříní a truhel.
Intarsie.
Z lidového umění užila malířka ve svém díle zejména motivů moravských, východočeských a litomyšlských.
Slovácká truhlice /detail/.
Drobná holubička se octla i uprostřed pestrých květin, jimiž byly vyzdobeny starodávné mateřídouškou vonící truhly. Na obrázku vidíte slováckou truhlici, který bývala naplněna pestrými lidovými kroji.
Piesta.
I na předmětech denní potřeby se objevuje touha po umělecké výzdobě, jíž si náš lid zkrášloval svůj život. Tak na prkénku k praní, tak zv. "piestu”, si slovenské ženy vyrývaly ozdobné motivy, mezi nimi i holubičky.
Lidové hračky.
Zajisté znáte lidové hračky, které nás okouzlují svým prostým půvabem. Na našem obrázku vidíte holubičky sedící na větvích stromku a jinou holubičku na zeleném hnízdě pod stromem.
Keramika slovenská.
Krásná a ušlechtilá modř, jíž je vyzdobena lidová keramika slovenská zaujme nás svou výtvarnou působivostí, zajímavým rostlinným motivem a skupinou pěti holubiček.
Výšivka
Ale nejen u našeho lidu, nýbrž i u jiných, slovanských národů se objevuje v lidovém umění motiv holubice. Tak v lidové výšivce ukrajinské, blankytně modré, kráčejí holubičky za výbojnými kohoutky.
Svatební kytice
Motiv z holubičky nalézáme nejen na různých předmětech denní potřeby, nýbrž i na předmětech pro různé slavnostní příležitosti. Tak svatební kytice z Litomyšlska bývaly zdobeny perlami, barevným kvítím, nad nímž trůnila holubička. Jsou to překrásné lidové výtvory, jimiž lid vyjadřoval poesii a radost svatebního veselí.
Svatební kytice
Svatební kytice byla ukončena korunou, kterou měla nevěsta na hlavě při svatebním obřadě. Svatební kytice se pak vnořila do malované sklenice, zvané "svatební klíč", jež bývala naplněna sladkým likérem.
Dožínkový koláč
Tento nádherný dožínkový koláč je z Prostějovska na Hané a je jakoby symbolem tohoto úrodného a slunného kraje. Jeho spodek tvoří ohromná bábovka v krajkách, ovinutá rozmarýnovým věnečkem. Do výše se pnou větve, které nesou různé útvary z těsta, mezi nimi zlatově vypečené holubičky s rozprostřenými křidélky. Mimo jiné jsou umístěny pod záplavou květů a pestrých fáborů.
Kraslice
Kdo z nás by nemiloval křehké a barevné kraslice, symbol jara a obrozené přírody? Milují je děti a miluje je odedávna náš lid, který je vyzdobuje nejrozmanitějšími ornamenty.
Detail z kraslice.
Často byly kraslice zdobeny i motivy holubiček, jak to vidíme na detailu kraslice.
Valašská holubička
Ve své zálibě v motivech holubiček se nespokojoval lid tím, že jich užíval k výzdobě skla, keramiky, nábytku a různých předmětů, ale vytvořil i holubičky jako samostatný umělecký výtvor, který vyjadřoval povahu lidu toho neb onoho kraje. Tyto holubičky se zavěšovaly nejčastěji nad stolem nebo nad kolébkou. Tak lidová holubička z Valašska je prostá a střízlivá se značným smyslem pro tvarovou přesnost a konstruktivnost lidový umělec, který dovedl vytvořit krásné věci ze dřeva, vyrobil tuto holubičku z jednoho kusu dřeva.
Slovácká holubička.
Na obrázku vidíte slováckou holubičku, hýřící barvami, stejně jako slovácký lid miluje barevnou nádheru ve svém kroji.
Holubička z Prostějova.
Lidová holubička z Prostějovska na Hané prozrazuje, že pochází z textilního kraje. Její tělíčko i hlavička jsou vytvořeny z klubek bílých nití. Křidélka i ocásek vystřižené z papíru, připomínají světlé slavnostní kroje Hanaček.
Holubička z Litomyšlska.
Barevné a honosné holubičky z Litomyšlska, jejichž tělíčka jsou vytvořena z vyfouknutých vajíček projevují starou tradici kulturního Litomyšlska.
Holubička z Litomyšlska.
Ve vesnici Trstenice na Litomyšlsku objevila umělkyně překrásné holubičky, honosné tvarem i barvou, jak je vytvořila obrazotvornost lidu.
Holubička z Litomyšlska.
A opět vidíte nádhernou lidovou holubičku z Litomyšlska, ohnivě rudou a pestře barevně vyzdobenou. Jako by se do ní vtělila všechna horoucí a vášnivá láska k rodné zemi, pro niž pracuje náš lid a pro jejíž šťastnou budoucnost je hotov i bojovati v pevné víře ve vítězství spravedlivé věci.
Motivy lidové keramiky.
Motivů lidové keramiky užila umělkyně k překrásné barevné komposici, v níž jednotlivé prvky, charakteristické pro lidovou keramiku, růže, tulipány, květinový ornament, srdéčka i holubice tvoří celek velmi pěkně barevně i komposičně vyvážený a působivý.
Neklamné je přesvědčení o nevyčerpatelně tvořivém geniu našeho lidu a jeho nejsvětější, vítězící a vítězní tužbě "žít v míru se všemi národy uprostřed jasu, plodnosti a hojnosti" jak to napsal Ladislav Štoll, když se zamyslil nad tím, jak se dnes český a slovenský motiv holubičky stává živým mezinárodním symbolem míru. Láska k rodné zemi a k jejímu krásnému lidu nás vychovává v přesvědčené obránce míru.
Holubička s lidovým ornamentem.
Frant. Bronislav - Píseň o míru.
Leť naše holubičko bílá, a potěš všechny domovy, aby tvá křídla všude byla, jak kvetoucí den májový.
Ať rozletí se tisíc křídel a radost jásá u všech cest, aby tam každý člověk viděl, jak nesou míru ratolest.
Ať jasné slunce lidem plane, bez hrůzy válek, bez pohromy, a děti v zemi milované dál hrát si budou pod stromy.
Národopisec, vědecký estetik by nám měl vysvětlit historii, tajemství vzniku a rozšíření tohoto symbolu, ukázat, jak se stalo, že se právě holubice, žijící v tolika líbezných lidových písních, stala předmětem lidového uměleckého zpracování, a jak se posléze v obrazu Picassově stala živým mezinárodním symbolem míru.