Rys
Zde je první kočkovitá šelma: rys. Je podobný naší kočce a právě tak hravý, ale pozor! Je velmi krvelačný. Živí se srnci, zajíci, hraboši a různou drobnou zvěří. Žije i u nás, v lesních houštinách Slovenska.
Ocelot
Co je to? Velká kočka nebo malý levhart? Ani kočka, ani levhart, ale ocelot, malá, hezká kočkovitá šelma s výborným sluchem. Mláďata ocelota jsou podobná koťatům a jsou právě tak mňoukaná. Ocelot žije v lesní džungli tropické Ameriky.
Levhart
Tato nádherná, velká kočka se jmenuje levhart. Nesmírné roztomilá jsou jeho mláďata, která se však brzy mění v nebezpečné, lstivé šelmy. Živí se drobnou zvěří. Levhart přepadává i lidi. Žije v Asii a Africe.
Tygr
Tygr - největší a nejsilnější šelma s krásnou pruhovanou srstí. Je si plně vědom své ohromné síly. Nebojí se ani slona a je velmi nebezpečný i pro člověka, žije v mnohých oblastech Asie.
Lev
Král zvířat - lev! Tato hrdá, statečná ohromná kočka žije dnes již jen ve vnitrozemí Afriky. Živí se lovem zvěře. Pro člověka je lev stejně nebezpečný jako tygr. Ve znacích mnoha států je zobrazován lev jako symbol statečnosti a síly. Též v našem státním znaku a na naších mincích je obraz lva.
Fenek
Malinkým hezounkým příbuzným naší lišky je fenek. Je rovněž velmi bystrý a chytrý. Má výborný sluch. Na jeho malé hlavě jsou umístěny veliké uši. Na rozdíl od lišky se dá snadno ochočit, žije v pouštích severní Afriky.
Dingo
Divoký pes je velmi roztomilý a jisté byste si ho chtěli ochočit. Ale nepodařilo by se vám to. Žije v Austrálii a zdržuje se v blízkosti lidských obydlí. Chytá drůbež, ovce a drobná zvířata.
Vlk
Vlka jistě znáte - již z pohádky o Červené Karkulce. Je velmi silný a dravý, přepadá lesní zvěř a pochutná si rád i na ovcích. Člověka se vsak bojí. žije i u nás - v Karpatech.
Mravenečník
Toto huňaté zvíře, veliké skoro jako medvěd, je mravenečník, jehož jedinou potravou jsou mravenci a žížaly. Jeho bezzubé čelisti jsou srostlé a tvoří rourku, v niž kmitá velmi dlouhý jazyk. Hlavní zbraní mravenečníka jsou mohutné drápy. Žije v Jižní Americe.
Ježura
Ježura je podobná našemu ježkovi. Její tělo je porostlé bodlinami. Ve dne spí a teprve v noci vylézá ze zemních děr na lov. Živí se mravenci, chytá dešťovky a různý hmyz. žije v Austrálii.
Dikobraz
Zde je dikobraz. Také jeho tělo je obrostlé krásnými, pruhovanými a velmi ostrými bodlinami. Jimi se brání a dovede je i vystřelovat. Žije v jižní Evropě a v Africe.
Želva sloní
Jistě každý dobře zná želvu. Jaké by to ale bylo překvapeni, potkat želvu téměř metr vysokou! A jsou takové - sloní želvy. Žijí na ostrovech Tichého oceánu. Jejich maso je velmi chutné.
Medvěd lední
Králem severního pólu je lední medvěd. Žije ve věčném sněhu a ledu. Pohybuje se stejně obratně na pevnině jako v moři. Chytá tuleně a loví ryby.
Medvěd hnědý
Největší evropskou lesní šelmou je hnědý medvěd. Je nešikovný a těžkopádný, živí se jak masem zvěře, tak i lesními plody. Přezimuje v brlohu ve skalní jeskyni nebo pod vyvratem.
Lama
Krásné zvíře je lama. Její tělo je pokryto dlouhou jemnou vlnou. Je velkým pomocníkem člověka, kterému slouží podobně jako kůň k přepravě těžkých nákladů. Ač patři do rodiny velbloudů, nemá na hřbete hrb. Žije v Jižní Americe.
Velbloud dvouhrbý
Kdo by neznal dvouhrbého velblouda? V jeho velkých hrbech na hřbetě je uloženo mnoho tuku. Velbloud vydrží mnoho dnů bez vody, a právě pro tuto vlastnost ho člověk používá v pouštích jako dopravního prostředku. Velbloud žije v Asii.
Velbloud jednohrbý
Také jednohrbý velbloud slouží člověku jako dopravní prostředek. Má dlouhý krk, vysoké nohy a na hřbetě jeden hrb. Je to kousavé zvíře. Zvláště vypěstovaný jezdecký velbloud je rychlejší než kůň. žije v Africe.
Pony
Takovým trpaslíčkem našeho koně je pony. Znáte jej dobře z cirkusu. Jistě vás překvapí, že tito drobní koníci mají velikou sílu. Jsou velmi otužilí a dobře snášejí i drsné, mrazivé podnebí.
Zebra
Tento divoký kůň se jmenuje zebra. Po celém jejím těle se táhnou černobílé pruhy. Je podobná našemu koni, je však slabší a nedá se snadno ochočit, žije v Africe.
Kůň Przewalského
Jedním z praotců dnešních domácích koní je kůň Przewalského. žije dnes již jen ve střední Asii. V daleké minulosti - v předhistorické době - byl tento divoký kůň rozšířen po celé Evropě a Asii. Je plachý a dovede dobře běhat.
Osel
Roztomilý malý oslík s černým křížem na hřbetě je vzorem skromnosti a píle. Ač není o moc větší než malé hříbě, unese těžký náklad a jeho potrava je velmi nenáročná. Osel se spokojí i s bodláky. Má rád teplé slunné počasí.
Klokan
Jak se vám líbí klokan? Má silný dlouhý ocas a velmi krátké přední nohy. Běhá - skáče jen po zadních nohách. Je úžasně rychlý. Na břiše má veliký vak, v kterém odchovává své mládě. Žije v Austrálií.
Muflon
Představujeme vám ovci muflona. Je to krásné, velmi plaché zvíře. Jeho velké rohy Každým rokem přirůstají. Byl v Evropě téměř již vyhuben. V minulém století byl chován v Čechách a na Slovensku v oborách, odkud se postupné rozšířil skoro do všech našich lesů.
Jelen
Nejkrásnější zvíře našich lesů: jelen. Ušlechtilá hlava je zdobena mohutnými, rozvětvenými parohy, které jelen každý rok v březnu ztrácí. Do čtyř měsíců mu však narostou nové parohy, ještě větší a krásnější.
Bison
Bison je obrovské zvíře, jehož samotná hlava je 70 cm vysoká. Přední část jeho těla je obrostlá dlouhou hustou srstí, žil v milionových stádech v severní Americe. Byl však člověkem téměř vyhuben a žije dnes již jen ve chráněných reservacích.
Buvol
Buvol, veliký líný obr, který celý den dovede proležet, nejraději ponořen pod vodou. Byl člověkem ochočen a je chován jako domácí zvíře i u nás - na jižním Slovensku.
Tapír americký
Tapír je podobný našemu vepři, je však štíhlejší a má krátký chobot. Člověka se bojí. Přes den leží ukryt v houštinách a teprve večer vychází na pastvu. Žije v povodí velkých řek Jižní Ameriky.
Slon
Největším suchozemským zvířetem je slon. Jeho síla je ohromná. Na konci dlouhého chobotu má pohyblivý prstovitý výrůstek. Jistě jste si všimli jeho velkých uší a mohutných klů. Povahou je to však dobrák, který se dá snadno ochočit a vycvičit, žije v Indii a v Africe.
Hroch
Až několik tun váží tento další obr - hroch. Většinu dne tráví potopen ve vodách řek a teprve večer vylézá na pastvu. Má tlustou, tvrdou kůži a v obrovské tlamě mohutné kly. Rozzuřený hroch je nebezpečný i pro člověka. Žije v Africe.
Nosorožec
Divoké a nebezpečné zvíře je nosorožec. Má rovněž tvrdou a tlustou kůži a na jeho čenichu jsou umístěny velké ostré rohy. Přes svoji značnou váhu je rychlý, pohyblivý a útočný. Žije v Africe.
Aligátor
Na obrázku vidíte krokodila aligátora. Žije ve vodách řek a jezer, avšak i na souši je velmi obratný. Má rád teplo a celé hodiny se vyvaluje na horkém písku. Jeho veliká tlama má přes 70 ostrých zubů. Velmi cenná a krásná je jeho kůže. žije v Severní Americe.
Hroznýš královský
Jedním z největších hadů je hroznýš královský, dlouhý asi 4 m. Živí se drobnou zvěří, kterou nejprve uchopí tlamou a pak uškrtí pevným sevřením těla. Uškrcené zvíře polyká hroznýš celé.Člověka i větších zvířat se však bojí. Žije v Jižní Americe.
Labuť
Ozdobou zahradních jezírek bývá labuť. Je to krásný pták, jehož tělo má ladný tvar. Velká labuť váží až 20 kg. Přes svoji velikou váhu dovede dobře létat. Dá se snadno ochočit, žije v severní Evropě.
Pelikán
Zvláštní zobák má pták pelikán - dlouhý, nahoře úzký a dole pytlovitý. A právě tímto zobákem velmi obratně loví ryby. Pelikán je velký pták, jehož peří je bílé nebo bledě růžové. Jeho let je klidný, krouživý, žije ve velkých hejnech v jezernatých a močálovitých krajinách.
Páv modrý
Nádherným vějířem je bohatý ocas modrého páva. Jednotlivá jeho pera jsou až půl druhého metru dlouhá a jsou ukončena duhovitými oky. Páv je právem pyšný, neboť na jeho hlavě je z peří sestavena královská koruna, žije v Indii a u nás je často chován.
Papoušci
Roztomilé, veselé papoušky jistě znáte. Jsou to překrásní ptáci. Pestré peří papoušků září nádherou barev. Jejich zobáky jsou hákovitě zahnuté. Papoušci mají silný jazyk, který jim umožňuje naučit se i vyslovovat jednotlivá slova. Jsou neobyčejně bystří.
Tak, milé děti, návštěva zoologické zahrady končí. Které zvířátko se vám nejvíce líbilo? Ocelot? Fenek? Nebo malý oslík? Či snad pyšný páv? Ať již to bylo kterékoliv, pamatujte si, milé děti, že téměř všechna zvířátka jsou člověku užitečná. Některá mu pomáhají při jeho práci, jiná mu poskytují maso, mléko, tuk, jiná zase vlnu, kůži nebo kožešinu. A neubližuje-li člověk zvířátkům, neublíží ani ona jemu; naopak, i ta nejdivočejší si na člověka zvyknou a mají ho ráda. Mějte proto i vy rády všechna zvířátka, a když v zimě některá z nich trpí hlady, nezapomínejte na ně!