y
Chodci a řidiči
Ulice našich měst jsou již dnes přeplněny automobily, chodníky jsou plné chodců. Dovedete si jistě představit, jak budou stejné ulice vypadat za deset let, za dvacet let, až i Vy zasednete za volant vlastního automobilu?
Staré silnice se rozšiřují, vybavují se nejmodernějším bezpečnostním zařízením, staví se nové silnice, staví se dálnice. Přesto však budou ulice i silnice stále plné vozidel. Opravdu jenom ten, kdo bude jezdit, ale i chodit, opatrně, kdo bude dodržovat pravidla silničního provozu dojede až do cíle. Již dnes můžete dokázat, že jste dobrými chodci, a že brzy budete dobrými cyklisty a později i motoristy.
Chodí se vždy po pravé straně chodníku. Co když vás ale jde více ve skupince. Pak se musíte rozdělit tak, abyste nepřekáželi protijdoucím chodcům. Chcete-li přejít vozovku – nestavte se až na obrubník jako ten neopatrný chlapec.
Na sinici se chodí po levé krajnici nebo není-li krajnice po levém okraji silnice. Jen tak můžete včas spatřit protijedoucí vozidlo a není-li dost místa, uhnout ještě více ke kraji silnice. Ale pozor: na silnici smí jít vedle sebe nejvýše dva chodci.
Představte si, že jste na místě řidiče, který se blíží k neukázněné skupině dětí. I kdybyste jeli krokem, nemůžete si být zcela jisti, že vám někdo neskočí pod kola automobilu. Vy si ale jistě nikdy nepopletete silnici s hřištěm.
Také vozíte často sběr do sběrny odpadových surovin? Chlapci jdou s vozíkem po správné straně (po pravé) silnice. Všimněte si ale, jak mají nepořádně uložené věci na vozíku. Automobil může snadno zachytit o náklad a ten může chlapce zranit.
Obrubník sice je součástí chodníku, ale chodit po něm a přitom si ještě hrát s míčem, je velmi nebezpečné. Automobil, který jede u okraje vozovky vás snadno může zachytit a velmi těžce poranit.
Dívky jdoucí po chodníku se baví a vůbec nesledují provoz kolem sebe. Myslí si asi, že na chodníku se jim nic nemůže stát. Ani na chodníku však nejsou chodci vždy bezpečni. Z nákladního automobilu může vypadnout kámen, může se uvolnit kolo. Stejně tak, nedáváte-li pozor, může vás vylekat automobil vyjíždějící z garáže nebo z domovního průjezdu. I při chůzi po chodníku je nutno dávat pozor a sledovat provoz okolo sebe.
Mnoho situací v silničním provozu lze vyřešit jen dodržováním zásad ohleduplnosti. Takový obrázek, kdy řidič pokynem ruky dává přednost na vyznačeném přechodu chodcům vídáme často. Stejně tak je velmi pěkné jednání obou dětí, které pomáhají staré paní. Nezapomeňte ale, že na vyznačeném přechodu pro chodce nemají chodci přednost.
I vy můžete pomáhat svým mladším kamarádům a kamarádkám. Učit je jak mají chodit po chodníku nebo po silnici, kde mají přecházet, kde si smí hrát! Všimněte si také jak je malý chlapec oblečen: červená, žlutá, ale i bílá, oranžová – to jsou barvy, které vás chrání. Řidiči vás mohou dříve spatřit a zpomalit rychlost jízdy.
Automobily mohou nástupní ostrůvky objíždět převážně z obou stran. Proto při přecházení na nástupní ostrůvek dbáme co největší opatrnosti. Při nastupování do tramvaje se netlačíme. Nastupujeme a vystupujeme dveřmi, které jsou k tomu určeny.
Uvnitř autobusu nebo tramvaje se vždy dobře držíme. Nikdy nemůžeme vědět, zda nějaký neukázněný chodec nevkročí do vozovky těsně před vozidlo. Jistě si dovedete představit, co se stane s těmi, kdo se nedrží, když řidič autobusu nebo tramvaje prudce zabrzdí.
Po vystoupení z autobusu počkáme, až autobus odjede a teprve pak můžeme přecházet. Ne tak jako chlapec a obrázku, na kterého mává z druhé strany kamarád. Řidič automobilu, který objíždí autobus spatří chlapce až v poslední chvíli. Stačí ještě zabrzdit?
Jistě často jezdíte v osobním automobilu, s tatínkem, s maminkou. Jestlipak ale víte, kde je pro vás nejbezpečnější místo k sedění? Ano, na zadních sedadlech. Bezpečnostní pásy sice chrání před nárazem, ale vám by asi moc nepomohly. Jejich velikost je přizpůsobena dospělým.
Přecházíte-li ulici nebo silnici ve dvojstupech – v organizované skupině spolu s vedoucím nebo učitelem – dokonce i automobily vám musí dát přednost. Ani vy byste neměli zdržovat provoz ve vozovce a přecházet vždy co nejrychleji, jedna dvojce za druhou.
Železniční přejezd bez závor je označen dopravní značkou „Výstražný kříž pro železniční přejezd bez závor“. Chlapci, kteří přišli k železničnímu přejezdu po správné – levé – straně silnice se rozhlížejí, zda se neblíží vlak. Teprve pak budou urychleně přecházet.
Na mnoha železničních přejezdech jdou závory spolu se světelným výstražným zařízením. Jsou-li závory spuštěny nebo svítí-li kmitající červené světlo je vstup na železniční přejezd zakázán. Ale pozor: zůstaneme čekat raději několik metrů před závorami.
Dopravní značky na železničních přejezdech: A) Železniční přejezd se závorami – bývá umístěna spolu s dopravní značkou Návěstní deska (240 metrů) B) Železniční přejezd bez závor – bývá umístěna spolu s dopravní značkou Návěstní deska (240 metrů) C) Vlečkový přejezd D) Návěstní deska (240 metrů) E) Návěstní deska (160 metrů) F) Návěstní deska (80 metrů)
Jistě se vám již někdy stalo, že jste potřebovali nutně přejít na druhou stranu ulice. Po vozovce však jel jeden automobil za druhým. Co pak? Nejlépe situaci vyřešilo děvče na našem obrázku: požádalo o pomoc příslušníka Veřejné bezpečnosti. Ten vždy rád pomůže.
Každý z vás ví, že sáňkovat nebo lyžovat po ulicích a silnicích je zakázáno. Nejbezpečnější místa pro zimní hry jsou ta, která jsou přímo pro sáňkování nebo lyžování vyhrazena dopravní značkou. Zimní sporty můžete samozřejmě provozovat i na jiných místech, například za městem, na louce. Vždy ale dejte pozor, aby sáňkařská nebo lyžařská dráha nekončila v blízkosti vozovky.
Určete, kteří účastníci silničního provozu nedodržují pravidla silničního provozu a jaká? A) chlapec si hraje na ochranném zábradlí před hřištěm B) chlapec na koloběžce jede ve vozovce C) děvče skáče přes švihadlo na chodníku D) chlapec na jízdním kole vjel do křižovatky, přestože příslušník Veřejné bezpečnosti dává pro jeho směr pokyn „Stůj!“ E) chlapec veze na rámu jízdního kola mladšího kamaráda F) chlapec přechází vedle vyznačeného přechodu pro chodce a navíc nerespektuje pokyn příslušníka Veřejné bezpečnosti G) pán si čte při chůzi noviny a nesleduje provoz kolem sebe H) stará paní přechází mezi dvěma automobily – nemá potřebný rozhled M) paní s kočárkem jde ve vozovce
Dopravní značky: A) Stanice první pomoci B) Telefon C) Místní tabule D) Jiné nebezpečí E) Nemocnice