Stezka pro cyklisty (C 6) - dopravní značka příkazová: Stezka, cesta nebo vymezený pruh označený touto dopravní značkou jsou určeny cyklistům. Ti jsou také povinni po nich jezdit. Po stezce pro cyklisty smějí chodit i chodci a všichni ti, o kterých jsme hovořili u předchozí dopravní značky; nesmějí však cyklistům překážet. Nikdo jiný však již no označenou stezku pro cyklisty nesmí.
Jiný příkaz (C 9) - dopravní značka příkazová: Není-li možné některý příkaz vyjádřit zvláštní dopravní značkou, užije se této značky - se stručným nápisem, např. : Přecházejte po přechodu - Na příkaz této dopravní značky jsou chodci povinni přecházet pouze ne přechodu vyznačeném dopravními značkami (viz obr.č.6). Užívá se jí obvykle na místech, kde je hustý provoz vozidel i chodců. Choďte vlevo – Na příkaz této dopravní značky musí chodci jít po levé straně silnice. Umísťuje se obvykle na konci obce, před úzkými chodníky, před mostem apod.
Přechod pro chodce (D 6) - dopravní značka informativní: Upozorňuje chodce a řidiče na přechod vyznačený dopravní značkou vodorovnou Přechod pro chodce (V 7). Této svislé dopravní značky se používá zpravidla tam, kde řidiči přechod neočekávají. Na vyznačený přechod pro chodce mohou být řidiči upozorněni ještě dopravní značkou výstražnou Pozor, přechod pro chodce! I při přecházení na vyznačeném přechodu se musí chodci dobře rozhlédnout na obě strany silnice nebo ulice a vstoupit do vozovky teprve tehdy, mohou-li bezpečně přejít. Přechází se po pravé straně přechodu. Je-li na vozovce příliš velká hustota provozu vozidel, je nutné, aby chodci nepřecházeli jednotlivě, ale ve skupinkách.
Podchod nebo nadchod (D 8) - dopravní značka informativní: Upozorňuje chodce na místo, kde je podchod nebo nadchod. Někdy může být pod dopravní značkou šipka, která chodce informuje o směru přístupu k podchodu nebo nadchodu. Chodec, který chce v blízkosti této dopravní značky přejít na druhou stranu ulice nebo silnice, musí použit přechodu nebo nadchodu, nesmí přecházet přes vozovku.
Železniční přejezd bez závor (A 24) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče i chodce na blízkost železničního přejezdu, na kterém nejsou závory. Bývá umístěna zpravidla 240 metrů před železničním přejezdem spolu s návěstní deskou se třemi pruhy (viz obr.č.9). Na železniční přejezd lze vstoupit pouze tehdy, není-li slyšet nebo vidět přijíždějící vlak. Na přejezdu může být i přejezdové zabezpečovací zařízení. Svítí-li na něm červené světlo, je rovněž zakázáno vstupovat nebo vjíždět na přejezd. Výstražný kříž pro železniční přejezd bez závor jednokolejný (A 26): Označuje železniční přejezd, kde nejsou závory.
Železniční přejezd se závorami (A 23) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče i chodce na blízkost železničního přejezdu se závorami. Bývá rovněž umístěna po obou stranách vozovky zpravidla ve vzdálenosti 240 metrů před železničním přejezdem spolu s návěstními deskami se třemi pruhy. Ve vzdálenosti 180 metrů jsou návěstní desky se dvěma pruhy a ve vzdálenosti 90 metrů návěstní desky s jedním pruhem. Řidiči jsou tak před každým železničním přejezdem včas varováni, aby zpomalili rychlost jízdy.
Obec (D 39 a), Konec obce (D 39 b) - dopravní značka informativní: Tyto dopravní značky informují řidiče o začátku a konci obce, do které přijíždí. Dopravní značka Obec zpravidla také přikazuje řidičům snížit rychlost jízdy na 60 km/hod.
Zatáčka vpravo (A 1 a) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče na zatáčku (vpravo). Umísťuje se v takové vzdálenosti před zatáčkou, aby řidiči mohli včas snížit rychlost jízdy. Pro chodce je bezpečnější při chůzi po silnici procházet těmito místy, pouze jednotlivě za sebou.
Dvojitá zatáčka, první vlevo (A 2 b) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče, že v nejbližším úseku silnice jsou dvě zatáčky, přičemž první z nich je vlevo. Je-li zatáček více za sebou, může být pod dopravní značkou umístěna dodatková tabulka, která udává buď počet zatáček (3krát, 4krét) anebo délku úseku silnice, ve kterém jsou zatáčky (2 km, 4 km apod.). Ve všech případech je však určen směr pouze první zatáčky.
Nebezpečí smyku (A 8) - dopravní značka výstražná - Odlétávající štěrk (A 17) - dopravní značka výstražná: Obě značky upozorňují řidiče i chodce na nebezpečná místa. Při projíždění těmito místy musí jet řidiči velmi opatrně, aby neohrozili sami sebe, jiné řidiče nebo chodce. Proto se obě tyto značky umisťují v takové vzdálenosti od nebezpečného úseku nebo místa, aby řidiči mohli včas snížit rychlost jízdy. Chodci by při procházení těmito místy měli být velmi pozorní a neustále sledovat provoz vozidel tak, aby při nebezpečí mohli včas uhnout z vozovky.
Práce na silnici (A 15) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče i chodce na pracoviště opravy silnice nebo na jiné stavební práce, které zasahují do vozovky. Řidič musí zvýšit opatrnost a očekávat zúžení vozovky, provoz pracovních vozidel nebo narušení provozu dělníky pracujícími na silnici. Podobně si musí počínat i chodci: přejít raději na tu stranu silnice nebo ulice, kde je chůze bezpečnější a za překážkou se opět vrátit zpět.
Padající kamení (A 18) - dopravní značka výstražná: Označuje místo nebo úsek silnice, kde hrozí nebezpečí padajícího kamení (průjezd lomem, pod skálou apod.).
Nemocnice (D 10) - dopravní značka informativní - První pomoc (D 20) - dopravní značka informativní - Telefon (D 22) - dopravní značka informativní: Tyto dopravní značky upozorňují všechny účastníky silničního provozu na důležitá zařízení, která se nacházejí v blízkosti silnice. Vědět, kde se nachází nemocnice, telefon nebo kde může být poskytnuta první pomoc, je důležité pro každého občana. Co když se stane účastníkem nebo svědkem dopravní nehody?
Křižovatka (A 3) - dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče na křižovatku silnic, kde není přednost v jízdě upravena dopravními značkami. Není zde tedy ani hlavní ani vedlejší silnice. Na takové křižovatce mé přednost v jízdě vždy vozidlo přijíždějící zprava. V obcích se však obvykle tyto křižovatky neoznačují. Dopravní značka \"Křižovatka“ bývá umístěna v takové vzdálenosti před křižovatkou, aby řidič mohl včas snížit rychlost jízdy, případně i zastavit vozidlo před křižovatkou a dát přednost v jízdě.
Křižovatka s vedlejší silnicí (A 4) - dopravní značka výstražná - Hlavní silnice (D 1 a) - dopravní značka informativní: Obě tyto dopravní značky označují na křižovatkách hlavni silnici. Vozidla, která po takto označené silnici přijíždějí, mají přednost v jízdě před vozidly, která přijíždějí po vedlejší silnici. První značky se používá zpravidla mimo obec a bývá umístěná ve větší vzdálenosti před křižovatkou, druhé se užívá v obci a bývá vždy těsně před křižovatkou.
Dej přednost v jízdě! (C 1) - dopravní značka příkazová - Stůj, dej přednost v jízdě! (C 2) - dopravní značka příkazová: Obě tyto dopravní značky označují vedlejší silnici. Řidiči vozidel, která přijíždějí po vedlejší silnici, musí dát přednost v jízdě všem vozidlům, která přijíždějí po hlavní silnici. Na příkaz dopravní značky \"Dej přednost v jízdě!“ musí řidič buď zpomalit anebo - je-li to nutné - třeba i zastavit. Na příkaz dopravní značky \"Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí řidič vždy zastavit vozidlo na takovém místě, odkud mé na obě strany křižovatky dobrý rozhled. Tato dopravní značka může být umístěna také před železničním přejezdem. I zde pak musí všichni řidiči zastavit; pokračovat v jízdě mohou, až když se přesvědčí, že nepřijíždí vlak.
Zúžená vozovka (z obou stran) (A 6 a) – dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče i chodce na místo, kde je vozovka užší oproti předcházejícímu úseku a to z obou stran. Řidiči před těmito místy zpravidla zpomalují. Chodci - pokud zde není chodník a jdou ve vozovce - by měli jít za sebou a pozorně sledovat provoz vozidel, aby mohli včas uhnout např. rozměrnějším vozidlům, při míjení se dvou vozidel apod.).
Zúžená vozovka (z jedné strany) (A 6 b) – dopravní značka výstražná: Upozorňuje řidiče i chodce na místa, kde je vozovka zúžena pouze z jedné strany (podle symbolu na značce-z pravé strany). Řidič vozidla, které přijíždí ve směru označeném touto dopravní značkou, musí počítat s tím, že bude dávat přednost v jízdě protijedoucímu vozidlu. I chodci zde musí být obzvláště opatrní.
Nerovnost vozovky (A 7) – dopravní značka výstražná: Označuje místo nebo úsek, kde na vozovce příčná stružka (stružky), hrboly nebo jiné nerovnosti vozovky. Je-li takový úsek delší, bývá pod dopravní značkou dodatkové tabulka s uvedením jeho délky (1 km, 4 km apod.). I na těchto místech musí být chodci velice opatrní a chodit vždy co nejvíce u levého okraje silnice (pokud ovšem není chodník). Výstražné dopravní značky uvedené na obrázcích 20, 21, 22 se umísťují v takové vzdálenosti od nebezpečného místa, aby řidiči mohli včas snížit rychlost jízdy.
Zákaz odbočování vpravo (B 24 a) - dopravní značka zákazová - Zákaz odbočování vlevo (B 24 b) - dopravní značka zákazová: Tyto dopravní značky se umísťují před křižovatkami, na kterých nesmějí řidiči odbočovat (vpravo nebo vlevo). Buď proto, že je do některé z těchto ulic nebo silnic vjezd zakázán nebo proto, aby se urychlil a zjednodušil průjezd vozidel křižovatkou.
Jiný zákaz B 31) - dopravní značka zákazová: Jestliže není možné nějaký zákaz vyjádřit zvláštní dopravní značkou, užívá se této značky; zákaz je pak vyjádřen stručným nápisem (např. Nakládání a skládání zakázáno apod.). Dopravní značka \"Jiný zákaz\" a nápisem “Průjezd zakázán umístěné na začátku ulice nebo silnice (úseku) zakazuje řidičům tímto úsekem projet v plynulé jízdě. Řidič smí do označené ulice vjet pouze tehdy, pokud přeruší jízdu: zastaví, vystoupí z vozidla a složí náklad nebo si jde něco zařídit.
Dálnice (D 15 a) – dopravní značka informativní - Silnice pro motorové vozidla (D 16 a) - dopravní značka informativní: Obě dopravní značky označují silnice (dálnice), na které nesměji vjíždět cyklisté a kam je chodcům vstup zakázán.
Jednosměrný provoz (D 4 a) – dopravní značka informativní - Jednosměrný provoz (D 4 b) – dopravní značka informativní - Zákaz vjezdu všech vozidel (B 2) - dopravní značka zákazová: Tyto dopravní značky označují jednosměrnou ulici, tj. ulici, ve které se jezdí pouze jedním směrem a umísťují se vždy těsně před touto ulicí. Dopravní značky \"Jednosměrný provoz\" informují řidiče o tom, kterým směrem je provoz v ulici veden (z této strany se smí do ulice vjíždět). Z druhé strany je pak umístěna dopravní značka \"Zákaz vjezdu všech vozidel\". Zakázaným směrem nesmějí cyklisté ani vést jízdní kolo ve vozovce.
Zákaz vjezdu cyklistů (B 8) - dopravní značka zákazová - Zákaz vjezdu vyznačených vozidel (B 12) - dopravní značka zákazová: Tyto dopravní značky zakazují vjezd cyklistům nebo všem vozidlům vyznačených symbolem ve značce; umísťují se těsně před místem nebo úsekem, kam je vjezd těmto vozidlům zakázán. Cyklisté v takto označených místech nesmějí jízdní kolo vést ve vozovce.
Přednost protijedoucích vozidel (S 26) - dopravní značka zákazová - Přednost před protijedoucími vozidel (D 7) - dopravní značka informativní: Obě tyto dopravní značky se umísťují před zúženými (viz obr. 20, 21) nebo jinými místy, kde je nutné, aby vozidla přijíždějící z jednoho směru dala přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím z druhého směru. Vozidla, která přijíždějí ze směru, ve kterém je na dopravní značce vedena červená šipka, musí dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům.
Nejnižší povolená rychlost (C 6) - dopravní značka příkazová: Do úseků silnic, kde by pomalá vozidla překážela nebo zdržovala provoz, může být vjezd zakázán dopravní značkou \"Nejnižší povolené rychlost\". Tam pak nesmí vozidla, která rychlosti uvedené na dopravní značce nedosáhnou. Ostatní vozidla pak musí jet rychlostí přinejmenším takovou, jaká je uvedena na značce. Cyklista přitom musí mít na zřeteli, že silnice může o kus dál vést do kopce, kde by pak uvedené rychlosti nedosáhl.
Přikázaný směr jízdy (C 4a, b , c) - dopravní značka příkazová: Dopravní značky \"Přikázaný směr jízdy\" označují stanovený směr jízdy, zejména při řazení před křižovatkou. Jsou-li umístěny tyto značky dvě vedle sebe užívá se jich tam, kde jde o dva jízdní pruhy.
Jízdní pruhy mohou být též vyznačeny ve vozovce. Značky přikazující směr jízdy mohou být také umístěny nad vozovkou (jízdním pruhem). Řidič, který se zařadí do určitého jízdního pruhu, musí pak přes křižovatku projíždět ve směru, který je přikázán dopravní značkou.
Křižovatka s kruhovým objezdem (C 5) - dopravní značka informativní: Řidič, který přijíždí k takto označené křižovatce, musí odbočit vpravo. Na křižovatce s kruhovým objezdem mají přednost vozidla přijíždějící zprava (Přednost v jízdě však může být upravena doprav nimi značkami, které určují hlavní a vedlejší silnici).
Podélná čára souvislá (V 1 a) – dopravní značka vodorovná: Tuto čáru vyznačenou na vozovce smí řidič přejíždět jen ve výjimečných případech: při objíždění překážky nebo při odbočování na místa ležící mimo silnici.
Podélná čára přerušovaná (V 2 a) – dopravní značka vodorovná: Tuto čáru vyznačenou na vozovce smí řidič přejíždět; musí však být přitom opatrný a dodržovat všechna ostatní pravidla (např. o předjíždění, o odbočování apod.). Podélnou čárou přerušovanou mohou být také vyznačeny jízdní pruhy.
Podélná čára souvislá doplněná čarou přerušovanou (V 3) – dopravní značka vodorovná: Tato značka bývá vyznačena zpravidla uprostřed vozovky. Řidič se řídí vždy významem té čáry, která je bližší jeho směru jízdy. (Viz obr. 33, 34).