y
Výroba a zpracovaní textilií
Přádelna: Při práci s textiliemi v hodinách pracovního vyučování jsme nejčastěji používali výrobky z bavlny. Byly to nitě, bavlnky a různé textilie. Většinou to byly tkaniny, méně pleteniny. Bavlněné textilie se vyrábějí v bavlnářských závodech. Tkaniny a pleteniny se vyrábějí z příze. Příze se vyrábějí v přádelnách. Na obrázku vidíte část jedné z mnoha přádelen bavlny. Budova, do níž jsou z nákladního automobilu zvedány balíky bílé bavlny, je sklad. Ve vysoké budově uprostřed se z bavlny vyrábí příze.
Znázornění vzniku příze: Z jednotlivých krátkých a málo pevných vláken bavlny, vlny a jiných surovin nelze přímo vyrobit tkaninu. Tato krátká vlákna se musí spřádat. Před vynalezením strojů na výrobu příze se příze vyráběla ručně na kolovrátku. Přeslici s kolovrátkem znáte z obrázků, které bývají součástí pohádek. Dnešní strojová výroba je rychlejší a proto i levnější. Postup ruční a dá se říci i strojní výroby příze vidíte na obrázku. Rozvolněná vlákna se shrnují v pramen, který se postupně ztenčuje protahováním a zkrucováním v přást a ten se dále zkrucuje v přízi a navíjí na cívku. Je tedy příze dlouhý a tenký výrobek, který je vytvořený z vláken vzájemně kroucením spojených.
Míšení a rozvolňování bavlny: Do skladu přádelny je dodávána bavlna ve formě balíků, slisované vrstvy (rouna), chomáčků apod. Protože bavlna má různou jakost - barvu, délku vláken - musí se před dalším zpracováním rozvolnit na rozvolňovacích mísících strojích. Obrázek ukazuje sklad bavlny, vozík naložený bavlnou a boxy rozvolňovacích mísících strojů, do nichž se bavlna zaváží ke zpracování. To se děje na různých strojích, aby bavlna byla připravena k výrobě příze na dopřádacích strojích.
Výroba příze na dopřádacím stroji: Na obrázku je zajímavý stroj, který vymyslili naši výzkumníci, zkonstruovali naši konstruktéři a zhotovili naši dělníci. Při promítání druhého obrázku jsme si říkali, že příze se vyrábí rozvolňováním v pramen, ten zkrucováním v přást a dalším zkrucováním v přízi. Tento stroj zpracovává pramen, který vidíte, jak je tažen z konve vzhůru do stroje. Těchto konví stojí u stroje skutečně hodně. Ve stroji se pramen spřádá, zakrucuje a hotová příze se navíjí na cívky, které vidíte v horní části stroje.
Šlichtování osnovních přízí: Při tkaní látek se bavlněné osnovní příze napínají, povrch se pohybem přízí tře a tím třepí. Tak se snižuje jejich pevnost. Pevnost příze se zvýší tzv. šlichtováním. Šlichtování je namáčení osnovních přízí ve šlichtovací lázni, kterou bývá vodný roztok škrobového lepidla. Šlichtováním se vlákna příze navzájem slepí, povrch se stane hladší a příze pevnější. Taková příze se při tkaní méně trhá a tkaniny jsou lepší. Stroj, ve kterém se šlichtování příze provádí, vidíte na tomto obrázku.
Znázornění vzniku tkaniny: Tento obrázek představuje vznik tkaniny. Tkaninu tvoří dvě soustavy přízí. Jedna prochází tkaninou v podélném směru - na obrázku je to zezdola nahoru - a nazývá se osnova. Všimněte si jejích konců v dolní části a rozevření v horní části. Když osnovní příze spočítáte, bude jich -dvacet. Druhá příze, útek, prochází tkaninou v příčném směru. Na obrázku vidíte, že ve vodorovném směru, kolmo na osnovu. Příze útku je navinuta na cívku a je vložena s cívkou do člunku, kterým se prohazuje z jedné strany na druhou. Když se pozorně podíváte na útek v první a ve druhé řadě od dolního okraje obrázku, uvidíte, že útek střídavě proplétá osnovu - vytváří vazbu tkaniny.
Ruční stav: Počátkem 14. století našeho letopočtu byl sestrojen ruční stav, který vidíte na obrázku. Byl vyrobený ze dřeva. Osnova byla uložena vodorovně a byla navinu-ta na osnovním válu. Tkadlec při práci seděl a mezeru mezi lichými a sudými přízemi osnovy, tzv. prošlup, tvořil šlapáním na podložky, tj. páky, jimiž ovládal zdvihání lichých a sudých přízí osnovy. Do vzniklé mezery zanášel pomocí hůlky útek, jak to ukazuje obrázek a přirážel ho k předcházejícímu.
Pohled do tkalcovny: Na předchozím obrázku jste viděli starý ruční stav. Na tomto obrázku vidíte tkalcovské stavy, které se v našich textilních továrnách používají dnes. Za žádným nesedí tkadlec. Odpadlo dlouhodobé sezení a vyčerpávající pohyby. Dnešní moderní stavy obsluhuje velmi málo lidí. Vidíte na obrázku někoho?
Automatická stavy: Obrázek ukazuje část jiné bavlnářské tkalcovny. Tyto stroje pracují bez lidské obsluhy. Jsou to automatické stavy naší výroby. Obrázek ukazuje tyto stroje zblízka a umožňuje vidět tkaninu, její šíři, osnovu a čistotu kolem strojů. K zanášení útku mezi osnovu se používá člunek. Po vyčerpání navinutého útku se cívka člunku automaticky vymění. Při pozorném pohledu na první dva stroje vidíte i prošlup, tj. mezeru mezi přízí osnovy. Automatické stavy, které vidíte na obrázku, zrychlují a zlevňují výrobu a zkvalitňují tkaniny.
Znázornění pleteniny: Pletenina je textilie, která na rozdíl od tkaniny vznikla jen z jedné soustavy přízí (tkanina ze dvou) vytvářením a vzájemným proplétáním oček. Vyznačuje se Pružností, tažností, prodyšností, tepelnou izolací a nemačkavostí. Řada uvedených vlastností je dána tím, že se příze v očkách může posouvat. Tkanina ne. Obrázek ukazuje ústřižek pleteniny, tvar oček a jejich proplétání. Různé označení přízí znamená, že jsou různé barvy. Z obrázku lze také vyčíst, že pletenina se nedá zarovnávat vytažením přízí na jejich stranách jako se to dělá u tkanin.
Ruční pletení na jehlicích: Podobné obrázky jsou vám jistě známé. V zimních měsících a hlavně před vánočními svátky pletou maminky, sestry a babičky různé dárky pod stromeček. Na dvou jehlicích pletou jednotlivé díly svetrů, na čtyřech pletou dvojité šály, ponožky, rukavice a jiné teplé části oblečení pro zimní nepohodu. Pomocí jehlic se vytvářejí různá očka, která se jehlicemi proplétají s druhými, jak nám to ukazoval předcházející obrázek.
Ruční pletací stroj: Tento stroj mnozí znáte. Je to ruční pletací stroj, který nahrazuje ruční pletení, je asi 10 x rychlejší a vzniklé úplety jsou pravidelnější. Do misky nebo košíčku na stole se vkládá klubko příze. Na základní části stroje, lůžku, se vysunutím potřebného počtu jehel nastaví šíře úpletu. Příze se navléká do jazýčků jehel v obou směrech a přejetím druhé základní části stroje, jezdce s držadlem, se uplete řádek. Počet řádků zaznamenává počítadlo, které je v zadní části lůžka.
Pohled do pletárny: Obrázek vás zavádí do pletárny. Vidíte tu stroje, které mají mnohem víc pletacích jehel a pletou mnohem rychleji než ruční pletací stroj. Na těchto okrouhlých pletacích strojích se vyrábějí různé pleteniny pro výrobu prádla, vrchního ošacení, dámských oděvů a plástů. Cívky s pletací přízí vidíte v horní části stroje, pletací jehly jsou v kruhu a umístěny uprostřed stroje. Úplet v podobě rukávu vidíte ve spodní části (v podstavě stroje).
Ruční tisk s plochou šablonou: Žena, na kterou se díváte, tiskne pomocí ploché šablony jednobarevný vzor, který vidíte na světlé textilii. Do šablony se lije tiskací barva a pomocí stěrky se protlačuje na tkaninu pod šablonou. Barvením a potiskováním tkanin se dociluje jejich pestrost, krása a vzájemná odlišnost.
Potiskování koberců: Takto vypadá koberec, na jehož povrch byly barevné vzory naneseny tiskem na válcovém tiskacím stroji. Stroj je vybaven tak, že může tisknout až 16 různých barev. K tisku těchto barev se používají tytéž barvy, kterými se textilie normálně barví.
Stříhání tkanin v konfekčním závodě: Při průmyslové výrobě prádla, šatů, obleků, plášťů apod. se používají střihové šablony. Práce se střihovými šablonami přináší úsporu textilií, zrychlení výroby a tím zlevnění výrobků. Na obrázku vidíte, jak jedna švadlena obkresluje šablonu na vrstvu textilií a druhá, jak řeže elektrickým strojem obkreslený tvar na vrstvě textilií.
Šití obleků v konfekčním závodě: Stojící švadlena kreslí krejčovskou křídou linii na dílu, který se bude šít. Ostatní švadleny sedí u elektrických šicích strojů a sešívají připravené díly v šaty. Všimněte si postavení jejich těla při práci a také pořádku na desce jejich stroje.
Šití prádla: V této prostorné a velice dobře osvětlené výrobní hale šijí švadleny na elektrických strojích různé prádlo pro děti, ženy a muže. Každá šije určitý díl prádla a hotové díly se potom sešívají ve výrobek. Specializací se zvyšuje výkon, zodpovědnost za vykonávanou práci a zkracuje se výrobní čas.
Hračky z textilií: Zvířátka a panenky šité z různých textilií jsou oblíbené hračky všech dětí. Mnozí z vás je vlastní a hrají si s nimi. Tyto hračky vyrábějí různá výrobní družstva v celé republice. Hračky z textilií jsou barevné, různé velikosti a vydrží velmi dlouho, než se poškodí. Jistě si hračky z textilií, ale i jiné, v obchodech a ve výkladních skříních prohlížíte. Proto si je prohlédněte i při pracovním vyučování. Je možné, že jste se o výrobu textilní hračky již také pokusili.
Oddělení textilií v obchodním domě: V oddělení textilií obchodních domů spatříte mnoho výrobků našeho textilního průmyslu. Na obrázku vidíte na pultech a v regálech různobarevné tkaniny a pleteniny na prádlo, šaty, obleky a na jiné použití. Vedle těchto textilií se tu prodává jí i hotové obleky a pláště.