y
Bezpečně do školy - bezpečně domů
Chodíte sami do školy? Nakupovat? Na hřiště? Jistěže ano! Jste tedy stejně jako všichni ostatní, které potkáváte při těchto cestách - účastníky silničního provozu. Stejně jako ostatní chodci, řidiči automobilů, cyklisté, motocyklisté nebo cestující v autobusech, tramvajích. Jistě jste si také všimli, že všichni ti, kteří se pohybují po ulici nebo po silnici mají své stálé určené místo, že všichni dodržují určitý řád: chodci chodí po chodníku nebo po okraji silnice, automobily jezdí ve vozovce.
Tam, kde je chodník, se samozřejmě musí chodit po chodníku a vždy po jeho pravé straně. Jenom tak je možné, že si chodci navzájem nepřekážejí a nevrážejí do sebe.
Daleko nebezpečnější je chůze po silnici. Vždyť po silnici jezdí velmi rychlá vozidla - autobusy, automobily, motocykly. Proto je třeba chodit po levé krajnici nebo po levém okraji silnice tak, abychom viděli před sebou vozidla přijíždějící po naší straně proti nám a mohli se jim včas vyhnout.
Jak to může dopadnout, jde-li někdo po pravém okraji silnice nebo dokonce prostředkem, je pěkně vidět na obrázku. Chlapec si jistě dá příště větší pozor!
Víme, že vozovka - jak už je slyšet z názvu - je určena vozidlům. Před vstupem do vozovky se proto musí každý chodec dobře rozhlédnout na obě strany, zda nic nejede. Nejprve vlevo, potom vpravo!
Při přecházení prvé poloviny vozovky musí chodec sledovat pozorně levou stranu vozovky a při přecházení druhé poloviny pravou stranu.
Jsou však místa, kde je velmi nebezpečné přecházet. Je to tam, kde není dobrý rozhled na obě strany vozovky a kde tedy nemůžeme včas spatřit přijíždějící automobil. Je to například v blízkosti zatáček
nebo v blízkosti nějaké překážky - mezi, před nebo za stojícími automobily. Řidič automobilu vás spatří až v posledním okamžiku a to již nestačí zabrzdit. Oč bezpečnější je poodejít o kus dál, kde je dobrý rozhled a teprve tam přecházet.
Mnoho chodců se domnívá, že na vyznačených přechodech pro chodce nemusí být pozorní, a že řidiči automobilů před vyznačeným přechodem zastaví. Není tomu tak. I zde je nutno se rozhlédnout na obě strany, přecházet teprve tehdy, je-li volná vozovka a stejně pozorně jako na kterémkoliv jiném místě. Přecházíme vždy v pravé polovině vyznačeného přechodu pro chodce.
Křižovatku přecházíme co nejopatrněji. Vždyť automobil může přijet ze čtyř stran. Nejprve přecházíme jednu ulici (silnici), potom druhou.
Nikdy nepřecházíme křižovatku šikmo. Neukázněný chodec se ocitl uprostřed křižovatky a teď neví jak by se automobilům vyhnul.
Na některých křižovatkách je doprava řízena příslušníkem Veřejné bezpečnosti. Stojí-li příslušník Veřejné bezpečnosti takto, znamená jeho pokyn pro maminku s děvčetem nebo pro zelený automobil \"Stůj!“.
Tento pokyn znamená \"Pozor!\". Chodci, kteří přecházeli musí urychleně dokončit přecházení. Vozidla musí co nejrychleji opustit křižovatku. Připraví se chodci a vozidla v druhém směru.
Příslušník Veřejné bezpečnosti dává pokyn \"Volno!\" těm, ke kterým je obrácen bokem.
Svítící zelená postava na semaforu znamená doslova \"Můžeš vstoupit do vozovky!\". Pozor ale na odbočující automobily - i těm svítí zelené světlo!
Svítí červená postava na semaforu chodce a chlapec s děvčetem jsou ještě ve vozovce. Mohou totiž ještě urychleně dokončit přecházení. Důležité je, že na zelené světlo do vozovky vstoupili. Všimněte si, že ve druhém směru svítí stále ještě červené světlo. Další chodci však již do vozovky vstupovat nesmějí. Musí počkat, až se opět rozsvítí zelená postava.
Svítí-li červená postava chodce na semaforu je zakázáno vstupovat do vozovky. Zůstaneme stát a čekáme. Ale pozor! Ne tak jako chlapec na druhé straně - přímo na obrubníku. To je velmi nebezpečné.
Poznáte, kdo na obrázku jedná správně a kdo se dopouští chyb? Koloběžka, míč i dětské jízdní kolo patří na hřiště. Nevyhnete se však cestám na hřiště a pak musíte dodržovat stejná pravidla jako ostatní chodci. Chlapec, který jede na koloběžce ví, že má jet po pravé straně chodníku, a že nesmí zbytečně překážet chodcům. Pokud již jezdíte na jízdním kole, také ještě nesmíte do vozovky. Teprve od deseti let smí cyklisté jezdit tam, kde jezdi i jiná vozidla. A ti chlapci s míčem? S těmi to jistě nedopadne dobře!
Ano, tak je to správné. Na hřišti je jistě dost místa pro všechny a hlavně - je zde bezpečno.
Také to u vás před školou, když skončí vyučování, vypadá takto? Řidič sice jede opatrně, ale co když mu chlapec, který si hraje na ochranném zábradlí, spadne přímo pod kola. Ani pro honičku zde není vhodné místo. Nezapomeňte: nejvíce dopravních nehod bývá právě před školou v době, kdy začíná nebo končí vyučování.
Dopravní značky nejsou určeny jenom řidičům. I vy byste je měli znát. Pomáhají vám, radí vám a některými se již nyní musíte řídit! Dopravní značka \"Choďte vlevo!\" se umisťuje obvykle na konci obce tam, kde končí chodníky a přikazuje chodcům chodit po levé krajnici nebo po levém okraji silnice. Jejího příkazu jsou chodci povinni uposlechnout. Dopravní značka \"Stezka pro chodce\" označuje cestu, která je určena pouze chodcům. Žádná vozidla a tedy ani cyklisté na ní nesmí vjíždět. Dopravní značka \"Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech)\" nás upozorňuje na ulici nebo silnici, kam nesmí vjíždět žádná vozidla.
Dopravní značky: A. Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech) B. Stezka pro chodce C. Přechod pro chodce D. Stezka pro cyklisty - na takto označenou cestu nesmí chodci vstupovat. E. Jiný zákaz (Průjezd zakázán).